Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Agrowłóknina na jesienne przymrozki - jak zabezpieczyć rośliny?

2023-09-21
Agrowłóknina na jesienne przymrozki - jak zabezpieczyć rośliny?

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że klimat, także w Polsce, ulega zmianom. Nawet zimy były w ostatnich latach stosunkowo łagodne i raczej w tym roku również nie będzie inaczej. Nie powinno prowadzić nas to jednak do złudnego przekonania, że nie musimy już zabezpieczać roślin przed niskimi temperaturami. W grę wchodzą bowiem jesienne przymrozki, a musimy pamiętać, że temperatura przy samej ziemi jest z reguły dużo niższa niż na wysokości, na której sami odczuwamy ją na odsłoniętej twarzy, szyi lub rękach. Poza tym właśnie te duże jesienne wahania temperatur mogą zaszkodzić naszym roślinom - szczególnie tym młodym, egzotycznym oraz z nie do końca zdrewniałymi pędami przez przedłużającą się letnią aurę.

Idealna na jesienne przymrozki jest agrowłóknina, która skutecznie zabezpieczy rośliny przed działaniem niskich temperatur. Istotne jest jednak, by nie zrobić tego ani za szybko ani z wykorzystaniem pierwszego lepszego produktu. Nie każda sprawdzi się bowiem w okresie jesienno-zimowym.

Kiedy zabezpieczać rośliny agrowłókniną, by na pewno zdążyć przed jesiennymi przymrozkami?

Przez zmiany zachodzące w klimacie na naszej szerokości geograficznej nie jest to wcale łatwe zadanie. Ciężko doszukiwać się bowiem jakiejś konkretnej daty w kalendarzu, która mogłaby być wyznacznikiem dla jesiennych prac w ogrodzie. Jeśli za wcześnie zabezpieczymy rośliny agrowłókniną, ich liście mogą się pod nią odparzyć lub zblaknąć. Warto więc na bieżąco weryfikować temperaturę, szczególnie tę panującą w nocy i nad ranem. Gdy spadnie ona poniżej zera, możemy przystąpić do dzieła.

Jaka agrowłóknina będzie najlepsza na jesienne i później zimowe przymrozki?

Przede wszystkim należy zapomnieć o wszelkich ciemnych agrowłókninach. Ta do przykrywania roślin na jesień i zimę powinna być biała. Kolor ten zapewni ukrytym pod nich roślinom dostęp do światła i nie będzie jednocześnie zbytnio się nagrzewać, co mogłoby skłonić je do zbyt wczesnego wejścia w okres wegetacji.

Drugim aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy zabezpieczaniu roślin przed jesiennymi przymrozkami, jest gramatura agrowłókniny. Wiosną w zupełności wystarczą te cienkie, np. o gramaturze 17 g. Na jesień i zimę warto postawić na grubszy materiał, np. o gramaturze 50 g.
Dodatkowo warto po prostu zadbać o swój komfort oraz wygodę podczas prac w ogrodzie. Dlatego też dla niskich nasadzeń oraz do okrywania podstaw małych drzewek i krzewów polecamy zimową agrowłókninę BRADAS. Nadziemne części krzewów oraz korony drzewek warto natomiast zabezpieczać przed przymrozkami kapturami ochronnymi z agrowłókniny.

 

Zabezpieczanie roślin na zimę Agrowłóknina zimowa

 

Na co uważać zabezpieczając rośliny agrowłókniną?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że w okresie jesiennym ogród wciąż potrzebuje podlewania. Dzięki temu rosnąca w nim roślinność będzie odpowiednio nawodniona, a co za tym idzie, bardziej odporna na przymrozki. Poza tym zanim zabezpieczymy krzewy agrowłókniną, warto podwiązać ich pędy, by nie łamały się i nie odkształcały się pod naporem śniegu bądź silnych wiatrów. Dodatkowo, jeśli zbyt późno przypomnieliśmy sobie o jesiennym cięciu, lepiej odpuścić je sobie w danym roku, by nie osłabiać rośliny, która nie zdąży przygotować się do pierwszych przymrozków.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 430 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-11
Polecam zakupy w sklepie.
2024-05-09
Napisać obsługa super to za mało. Miła kompetentna też mało. Zamówienie złożone po południ a na drugi dzień o 9ej rano kurier pukał do drzwi. Dziękuję
pixelpixel