Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wybieramy tunel foliowy – podstawowe pytania o tunele foliowe

2023-03-24
Wybieramy tunel foliowy – podstawowe pytania o tunele foliowe

Czy warto kupić tunel foliowy?

Tunel foliowy umożliwia uprawę nowalijek już od wczesnej wiosny. Chroni on rośliny przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi tj. mróz, silny wiatr, deszcz, grad. Warzywa w szklarni można nie tylko posadzić dużo wcześniej niż w gruncie, można także przedłużyć ich sezon wegetacyjny. Do najczęściej uprawianych w tunelu warzyw należą wszelkie gatunki ciepłolubne: pomidory, papryka czy ogórki. Gdy ceny warzyw w sklepach rosną, możesz mieć swoje, ekologiczne!

Czy trzeba mieć pozwolenie na tunel foliowy?

Tunel foliowy nie wymaga pozwolenia na budowę, pod warunkiem że nie jest trwale połączony gruntem. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 Prawa budowlanego tunel foliowy zaliczany jest do tymczasowego obiektu budowlanego.

Jaki tunel ogrodowy wybrać biały czy zielony?

To czy wybierzesz folię białą, czy zieloną, nie ma większego znaczenia. Zarówno tunel biały, jak i tunel zielony przepuszczają wystarczającą dla roślin ilość światła słonecznego. Przy wyborze folii na tunel ogrodowy kieruj się jej gramaturą i grubością, stopniem stabilizacji przeciw promieniom UV oraz tym, czy jej dodatkowo wzmocniona. Gramatura folii powinna wynosić co najmniej 140 g/m. Natomiast cyfra następująca po UV (np. UV-4) oznacza, ile sezonów ta ochrona będzie aktywna.

Jak ustawić tunel foliowy?

Tunel foliowy w ogrodzie ustaw tak, aby jego dłuższy bok skierowany był na południe, w miejscu dobrze nasłonecznionym, osłoniętym od wiatrów, na twardym i wypoziomowanym gruncie. Rośliny potrzebują dużej ilości światła do prawidłowego wzrostu. Natomiast stelaż przymocuj do podłoża przy pomocy specjalnych kotew, które zabetonuj.

Kiedy przekopać ziemię w tunelu foliowym?

Optymalnym czasem na rozpoczęcie prac w foliaku jest wczesna wiosna – marzec. Nawożenie jednak warto zacząć już jesienią. Obornik świeży nie nadaje się do stosowania wczesną wiosną. W marcu użyj kompostu lub obornika, który jest dobrze rozłożony i przekompostowany.

 

tani tunel fioliowy do ogrodu

Jak przygotować glebę w szklarni?

Aby uzyskać obfite plony, prace należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Ziemię należy oczyścić, przekopać i spulchnić. Powinna ona być bogata w składniki mineralne, dlatego należy ją użyźnić, mieszając z kompostem lub obornikiem.

Kompost to nawóz próchniczy, który powinien być umieszczony na powierzchni ziemi. Rozsyp go na przekopaną glebę i zmieszaj przy użyciu grabi. Użyj od 20 do 60 kg na 10 m².

Obornik świeży stosuj jesienią. Przekop go z ziemią i pozostaw do wiosny. Użyj od 50 do 80 kg na 10 m². Pamiętaj, że obornik do rozkładu potrzebuje wody i konkuruje o nią z rośliną uprawną. Jeżeli nie zdążyłeś przekopać gleby jesienią, to nie martw się, możesz to zrobić także na początku wiosny, z tym że musisz wybrać obornik przekompostowany.

Jak często wymieniać ziemię w tunelu foliowym?

Intensywna uprawiana gleba ulega wyjałowieniu, dlatego raz na kilka lat watro wymienić wierzchnią warstwę podłoża. Możesz usunąć ok. 25 cm wierzchowej warstwy gleby, w jej miejsce nawieźć warstwę kompostu grubości ok. 10-15 cm i ponownie przykryć ok. 10-15 cm nowej ziemi. Tak przygotowana ziemia, za rok, odwdzięczy się obfitymi plonami.

Jakie warzywa pod folię?

Do najczęściej uprawianych warzyw w tunelach foliowych zaliczamy:

  • Warzywa ciepłolubne: pomidory, papryka, ogórki, kapusta, cebula dymka, szczypiorek,
  • Warzywa przedplonowe: rzodkiewka, sałata, roszponka, szpinak, kalarepa,
  • Zioła: bazylia, kolendra, koper, estragon, lubczyk, melisa, dziurawiec

 

Jakie posadzić warzywa w tunelu foliowym?

Kiedy można sadzić pomidory w tunelu foliowym?

Pomidory na rozsady wysadza się od połowy marca do połowy kwietnia. Termin sadzenia do gruntu w przypadku tunelu nieogrzewanego przypada najczęściej na drugą połowę kwietnia lub pierwszą połowę maja, dokładnie miesiąc przed rozpoczęciem ich okresu wegetacyjnego.

W jakiej odległości od siebie posadzić pomidory w tunelu?

Zanim posadzisz pomidory, przeczytaj na opakowaniu, czym charakteryzuje się dana odmiana i w jakieś odległości zaleca ją posadzić producent. Pomidory gruntowe najczęściej sadzi się w rozstawach 40 x 60 cm, pomidory pod osłonami 35 x 40 cm.

Czy pomidory wymagają podwiązywania?

Pomidory potrafią osiągnąć od 2 do 3 m wysokości. Odmiany wysokorosnące i wiotkołodygowe wymagają uprawy przy paliku lub tyczce bambusowej, które zabezpieczają je przed złamaniem pod wpływem ciężaru owoców. Pomidory uprawiane w tunelu najczęściej prowadzi się przy sznurkach, które mocuje się do metalowej linki rozpiętej pomiędzy słupkami w górnej części tunelu.

Czy w szklarni mogę posadzić pomidory wraz z ogórkami?

Tak, ale najlepiej na innej grządce lub po drugiej stronie tunelu. Pomidor i ogórek wpływają na siebie niekorzystnie zarówno na talerzu, jak i na grządce. Na talerzu, ogórek dezaktywuje witaminę C zawartą w pomidorach, a na grządce może spowodować, że plon będzie mniejszy, a rośliny bardziej podatne na choroby i szkodniki. Pomidory i ogórki lubią też inną wilgotność powietrza oraz wilgotność podłoża. Pomidory podlewa się rzadko, natomiast ogórki preferują częste podlewanie. Z kolei przy podwyższonej wilgotności pomidory są częściej atakowane przez choroby grzybowe. Warto rozważyć zatem posadzenie wraz z pomidorami innych warzyw.

Czy zdjąć folię z tunelu na zimę?

Duża ilość śniegu, szczególnie mokrego, zalegająca na wierzchu tunelu może doprowadzić do naruszenia jego konstrukcji. Jeżeli zdejmiemy folię z tunelu, to dłużej nam ona posłuży. Nie będzie narażona na silne wiatry, mrozy i zalegający na niej śnieg. Stelaż tunelu nie wymaga demontażu na czas zimy. Przed zdjęciem folii umyj ją dokładnie, najlepiej wodą z dodatkiem ogrodniczego mydła potasowego i dokładnie wysusz. Po zdjęciu folię zroluj, unikając zbyt dużej ilości zagięć, gdyż miejsca te mogą popękać lub osłabić folię. Osłonę przechowaj w ciemnym, suchym pomieszczeniu o dodatniej temperaturze.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 446 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Wszystko zgodne z zamówieniem
2024-06-07
Wszystko zgodnie z planem
pixelpixel