Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Październik – miesiącem przygotowań ogrodu do nadejścia zimy

2023-10-16
Październik – miesiącem przygotowań ogrodu do nadejścia zimy

Jakie zadania wykonane w październiku pozwolą nam zachować piękny ogród jesienią?

 

1. Regularnie grabimy spadające z drzew liście. Nie dopuszczamy do ich zalegania na murawie, gdyż może to być powodem gnicia trawy.

Aby poradzić sobie ze spadającymi liśćmi możemy użyć grabi ogrodowych, jak również wykorzystać do tego odkurzacz do liści. Przy pomocy odkurzacza ogrodowego bez problemu możemy posprzątać taras, podjazd czy inne części ogrodu nie tylko z liści, ale także z innych odpadów organicznych.

 

2. Zbitą murawę napowietrzamy przeprowadzając areację gleby.

Jeżeli podsiadasz areator lub wertykulator to październik jest idealnym miesiącem, aby wyciągnąć go wreszcie z garażu! Planujesz zakupić sprzęt? - możesz zaopatrzyć się w niego u nas. Kliknij i zobacz dostępne modele »»»

Nie chcesz używać sprzętów elektrycznych? - wykorzystaj aerator do trawnika w formie oprysku z nowoczesnym systemem rozpylania. Jest to preparat do zastosowania doglebowego. Napowietrza oraz rewitalizuje trawnik oraz przywraca mu zdrowy wygląd.

 

3. Odchwaszczamy wszystkie grządki i usuwamy wszystkie nieprzydatne rośliny.

Polecamy użyć do tego narzędzi ogrodniczych takich jak np. odchwaszczacz Cellfast czy pazurki z motyczką Bradas albo gotowego zestawu narzędzi pielęgnacyjnych.

W miejscach nieuprawianych, drogach żwirowych, alejkach, podjazdach, placach i we wszystkich miejscach, gdzie występują niepożądane zmiany wegetatywne możesz wykorzystać w 100% naturalny płyn na mech, chwasty i porosty SOLTEX. Należy obficie opryskać docelowy obszar. Płyn należy stosować w godzinach południowych w momencie możliwie najwyższej temperatury w ciągu dnia. Nie stosować przed, w trakcie, ani zaraz po deszczu.

 

4. Wykopujemy warzywa korzeniowe.

5. Wydobyte z ziemi czosnek i cebulę zaplatamy w warkocze i przenosimy do chłodnego, suchego, przewiewnego pomieszczenia.

 

6. Przekopujemy grządki i następnie nawozimy obornikiem albo kompostem.

Szpadel to podstawowe narzędzie, które cechuje się wytrzymałością i zapewnia skuteczną pracę podczas przekopywania ogródka, usuwania korzeni lub kępek traw. Jesienią warto podczas przekopywania ogródka użyć obornika lub kompostu. Aktualnie w naszej ofercie dostępny jest obornik kurzy. To nawóz ekologiczny naturalny, który zawiera w swoim składzie duże ilości azotu i wapnia, których obecność bezpośrednio przekłada się na szybsze tempo wzrostu roślin. Podczas procesu produkcji został poddany procesowi fermentacji i suszenia, przez co nie posiada niepożądanych nasion chwastów. Regularne stosowanie obornika kurzego jest gwarancją wyhodowania zdrowych roślin, które wydadzą bujne i bardzo smaczne plony. Obornik kurzy w postaci granulatu rozkłada się powoli, co pozwala na skuteczne uwolnienie się wartościowych składników odżywczych i substancji humusowych.

7. Jeżeli widzimy taką potrzebę przeprowadzamy wapnowanie podłoża.

Do wapnowania gleby polecamy wapno kredowe. Gwarantuje ono skuteczność odkwaszania oraz możliwość stosowania niemal przez cały rok. Wapno ogrodowe można stosować we wszystkich kategoriach użytkowych gleb. Natomiast do bielenia drzew i krzewów owocowych możesz użyć wapna do tego przeznaczonego marki Ogród Start »»»

 

8. Sadzimy drzewa i krzewy z tak zwanym "gołym korzeniem". Pamiętamy, aby palikować wysokie sadzonki. Po posadzeniu pamiętamy, aby obficie podlać sadzonki.

9. Wysiewamy nasiona jednorocznych, odpornych na mrozy, kwiatów.

10. Rośliny liściaste, iglaste i wybrane byliny adaptujemy na inne podłoża. Pamiętamy, aby każdy dołek zaprawić żyznym podłożem. Po przesadzeniu solidnie udeptujemy glebę i obficie podlewamy.

11. Warstwę ściółki pod krzewami, drzewami, żywopłotem oraz częścią bylin, uzupełniamy kompostem, korą sosnową albo trocinami. W ten sposób zabezpieczamy korzenie wrażliwych roślin przed przemarzaniem.

12. W październiku sadzimy cebule roślin, które zakwitną wiosną np. narcyzy, krokusy, przebiśniegi itp. Wybieramy dobrze nasłonecznione miejsca oraz żyzne i przepuszczalne podłoże.

13. Dokładnie czyścimy skrzynki i doniczki przygotowując je na kolejny, letni sezon!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 434 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Realizacja zamówienia błyskawiczna, towar zgodny z zamówieniem:)
2024-05-06
Ok!
pixelpixel