Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Marzec w ogrodzie

2023-03-07
Marzec w ogrodzie

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Oto prace, jakie powinniśmy wykonać w ogrodzie w marcu:

1. Przeglądamy drzewa owocowe. Usuwamy martwe owoce z poprzedniego sezonu. Wycinamy suche i połamane gałęzie.

2. Przycinamy maliny owocujące na jednorocznych pędach, jabłonie, winorośl, grusze, porzeczki, śliwy, agrest, jeżyny bezkolcowe. Możesz użyć do tego sekatorów dostępnych na naszym sklepie. Miejsca cięć zabezpieczamy preparatem anty-grzybiczym oraz maścią ogrodniczą. Przycinamy również młode drzewka posadzone jesienią.

 przycinanie drzew i krzewow owocowych

3. Wyrównujemy grządki. Przeprowadzamy nawożenie kompostem albo nawozem wieloskładnikowym. Nie zapomnijmy dokładnie wymieszać go z podłożem. Do tak przygotowanej ziemi możemy wysiewać wczesne odmiany kapusty, kalarepy, cebuli, kalafiorów, porów oraz szpinaku.

 Wiosna w ogrodzie. Porzadki na grzadkach

 

4. Przycinamy i przesadzamy sadzonki zielonych roślin balkonowych zimujących w domu.

5. Przy temperaturze utrzymującej się powyżej 0°C grabimy trawnik zwracając uwagę na dokładne usunięcie mchu.

6. Czas kwitnięcia forsycji to dobry moment, aby zabrać się za regenerację trawnika. W przypadku gdy gleba jest ciężka i zbita przeprowadzamy jej napowietrzenie (aerację) aeratorem lub wertykulację (nacinanie) przy użyciu wideł. Po aeracji warto wykonać piaskowanie murawy.

 

Marzec w ogrodzie forsycja

wertykulator

 

7. W miejscach przerzedzonych dosiewamy nasiona trawy. Pamiętajmy aby zastosować tą samą mieszankę, jaka została wybrana na początku.


Jakie są pozostałe zadania, które mamy do wykonania w marcowym ogrodzie?

1. W przypadku gdy mrozy już minęły i marcowe słońce zaczyna mocno przygrzewać musimy rozchylić zimowe okrycia roślin. Czynność ta ograniczy przedwczesną wegetację. Nie ściągajmy jednak zabezpieczeń w całości. Bardzo często przymrozki utrzymują się nawet do połowy maja.

2. Jak długoterminowa prognoza pogody pozwoli na całkowite usunięcie okryć, wysuszmy je dokładnie na słońcu i złożone przenieśmy do przewiewnego ale suchego pomieszczenia. Tak przygotowane będzie można wykorzystać w przyszłym sezonie zimowym.

kaptur ochronny rośliny

3. Wycinamy pędy bylin. Zgrabiamy resztki liści z trawników. Przycinamy rosnące na rabatach ozdobne trawy. Pamiętajmy aby podczas tych prac nie uszkodzić kiełkujących roślin.

4. Jeżeli w lutym nie przycięliśmy pędów kwitnących latem krzewów to koniecznie zróbmy to w tym miesiącu.

5. W marcu zaczynamy rozsiewanie nasion roślin, które kwitną sezonowo, np. nagietek, aksamitki, groszek pachnący.

 

marzec w ogrodzie

6. W połowie miesiąca rozpoczynamy nawożenie kompostem drzew, krzewów, bylin.

7. W przypadku gdy obserwujemy suchość ziemi, pamiętajmy, aby regularnie podlewać rośliny zimozielone uprawiane w pojemnikach oraz gruncie.

8. Gdy ziemia rozmarznie możemy zacząć sadzić drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem. Kierujmy się przy tym doborem rośliny pod warunki panujące w ogrodzie. Nie zapominajmy, że po latach każdy krzew oraz drzewo osiągają charakterystyczne do gatunku: szerokość oraz wysokość. Nie umieszczajmy sadzonek zbyt blisko siebie, aby w późniejszym okresie nie rywalizowały ze sobą o dostęp do wody oraz minerałów. Zawsze po zakończonej pracy obficie podlewamy sadzonki.

 

Wiosna w ogrodzie. Sadzenie drzewek owocowych

 

9. Marzec to czas aby dokładnie przejrzeć zimujące w gruncie bulwy oraz magazynowane cebule (dalia, mieczyki, montbrecja itp.). Wysuszone i chore wyrzucamy. Jak zawsze mamy nadzieję, że wyłuskane punkty z wskazówkami będą dla Was pomocne.

Dajcie znać na naszym facebooku, czy już rozpoczęliście wiosenne prace ogrodowe? Może macie jeszcze jakieś informacje, którymi chcecie się podzielić, z nami oraz resztą facebook'owej społeczności.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 422 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-03
Wszystko erfekcyjnie.
2023-11-28
Wszystko ok, szybo i sprawnie.
pixelpixel