Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

2023-11-16
Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Bez wątpienia sezon grzewczy znacząco podnosi koszt utrzymania domu lub mieszkania. Jeśli chcemy więc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, wcale nie musimy porywać się na kosztowny remont elewacji czy wymianę okien i drzwi. W wielu przypadkach, także wtedy, gdy mieszkamy w bloku bądź tylko wynajmujemy swoje lokum i nie chcemy w nie za dużo inwestować, wystarczy kilka drobnych zmian lub wdrożenie pewnych nawyków, by we wnętrzach zrobiło się odczuwalnie cieplej. Co możesz więc zrobić, żeby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i jednocześnie nie marznąć we własnych czterech ścianach?

1. Zarządzanie światłem dziennym i poprawa izolacji nocą

Jeśli masz rolety zewnętrzne lub możesz pozwolić sobie na ich montaż, możesz wieczorami i nocami zwiększać izolację w obrębie okien zasłaniając je, a w ciągu dnia odsłaniając i wpuszczając tym samym energię słoneczną do środka. Mimo mniejszego natężenia słońce wciąż będzie dogrzewać wnętrze. Jeśli nie masz rolet zewnętrznych, możesz zdecydować się na termoizolacyjne rolety zewnętrzne. Jeśli i w nie nie chcesz lub nie możesz zainwestować, nie zapominaj przynajmniej, by za dania zostawiać okna odsłonięte.

2. Uszczelnienie ram okiennych

Chyba wszyscy znamy najprostszy sposób na uszczelnienie okna – położenie na parapecie specjalnego wałka okiennego lub po prostu zrolowanego koca. Znacznie skuteczniejszym i jednocześnie wygodniejszym w codziennym użytkowaniu sposobem jest jednak zastosowanie gumowych lub piankowych uszczelek do okien i drzwi. Tego typu uszczelki pozwalają oszczędzić nawet 40% energii cieplnej, uszczelniając okno we wszystkich problematycznych miejscach, a nie tylko na samym dole.

3. Ukierunkowywanie ciepła z grzejników

Ciepłe powietrze unosi się do góry, więc jeśli grzejnik nie jest zamontowany pod oknem, nagrzane z jego pomocą powietrze będzie od razu uciekać pod sufit. Aby zmienić ten stan rzeczy, warto zamontować nad grzejnikiem półkę, od której ciepłe powietrze będzie się odbijać i kierować bardziej na środek pomieszczenia. Poza tym godnym uwagi rozwiązaniem jest zamocowanie srebrnej folii na ścianie za grzejnikiem, która będzie odbijać ciepło i sprawi jednocześnie, że mniej będzie go uciekać przez samą ścianę.

 

Jak zmniejszyc rachunki za prad i ogrzewanie

 

4. Zamykanie okien na czas wietrzenia

Wnętrza dobrze jest wietrzyć także zimą, ponieważ pozwala to uniknąć gromadzenia się wilgoci. Ważnym nawykiem jest w tym przypadku jednak skręcanie grzejników przed całkowitym otworzeniem, a nawet samym uchyleniem okna. Jeśli tego nie zrobisz, nagłe ochłodzenie wnętrza będzie sygnałem dla termostatu, że trzeba zwiększyć grzanie, aby uzyskać satysfakcjonującą temperaturę w pomieszczeniu.

5. Zadbanie o komfort cieplny stóp

W domu w czapce chodzić nie będziemy, jednak ze względu na duży przepływ krwi i stosunkowo cienką skórę na stopach dużo ciepła z naszego ciała może uciekać właśnie tędy. Jeśli całymi dniami Twoje stopy będą dotykać zimnej podłogi, będziesz odczuwać chłód mimo optymalnej temperatury wnętrza. Dlatego też w sezonie grzewczym noś ciepłe kapcie lub skarpety bądź kup dywany do miejsc, gdzie podłoga jest w Twoim domu najzimniejsza.

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że optymalną temperaturą we wnętrzach w ciągu dnia jest 20°C -21°C, a nocą w sypialni w zupełności powinno wystarczyć 17°C – 18°C.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 434 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Ok
2024-03-03
Wszystko erfekcyjnie.
pixelpixel