Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

2023-02-02
Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wyeliminować wilgoć z domu, to w tym krótkim artykule przedstawimy Ci kilka sprawdzonych pomysłów. Najpierw jednak zaczniemy od kilku słów o tym, co przyczynia się do powstawania nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach mieszkalnych. Przyczyn może być wiele. Najczęstszym powodem jest zła izolacja budynku, niesprawna wentylacja, zbyt słabe ogrzewanie pomieszczeń, złe ulokowanie grzejników, zbyt szczelne okna, ale nie tylko! Wilgoć wytwarzamy również my sami w wyniku gotowania, gorących kąpieli, suszenia prania.

Przyjmuje się, że optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu mieszkalnym powinna liczyć od 40 do 60% i jest zależna od wysokości temperatury. Przy temperaturze 19-20°C powinna wynosić ok. 55-60%, natomiast przy temperaturze 21-22°C powinna mieścić się w przedziale 40-45%. Zbyt wysoki poziom wilgotności jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Nadmierna wilgotność przyczynia się do powstawania grzybów i pleśni, które wydzielają mikotoksyny. Przyczyniają się one do chorób układu oddechowego, częstych infekcji, wysypek, alergii, a także problemów z koncentracją i bólów głowy. Zarodniki pleśni odpowiadają za takie schorzenia jak zapalenia stawów i kręgosłupa, astmę lub depresję. Jeżeli nie masz możliwości wymiany izolacji budynku czy zmiany ulokowania grzejnika, bo wiąże się to z dodatkowymi, często wysokimi kosztami to poniżej przedstawimy Ci kilka praktycznych porad jak zapobiegać powstawaniu wilgoci tańszymi, domowymi sposobami.

 

Jak zlikwidować wilgoć w domu? Domowe sposoby

Domowe sposoby na wilgoć

Jest wiele domowych sposobów, które przyczyniają się do usuwania wilgoci i zapobiegają rozwijaniu się pleśni i grzybów. Przede wszystkich warto wiedzieć, co pochłania wilgoć. Najważniejsza jest sprawnie działająca wentylacja. Podczas gotowania należy używać pokrywek oraz włączać okap. Niezwykle ważne jest częste wietrzenie pomieszczeń oraz ogrzewanie ich. Można dodatkowo zamontować rozszczelniacze lub nawiewniki w oknach albo zastosować wydajny osuszacz powietrza.

Rośliny pochłaniające wilgoć

Warto wiedzieć także, że niektóre rośliny pochłaniają wilgoć z otoczenia. Do najbardziej popularnych należą:

  • skrzydłokwiat
  • paprotka
  • bluszcz pospolity
  • zielistka

W łazience, gdzie często mamy zmniejszony dostęp do światła powinna sprawdzić się dracena, która lubi wilgotne pomieszczenia oraz stanowiska z rozproszonym światłem, ale dobrze rośnie też w cieniu lub syngonium, które lubi wilgoć i zraszanie.

 

Skrzydlokwiat Rosliny pochlaniajace wilgoc

Czy warto kupić pochłaniacz wilgoci?

Pochłaniacz wilgoci przeznaczony do codziennego użytku to pojemnik ze specjalnym wkładem w formie woreczka z aktywną solą, który pochłania nadmiar wilgoci z powietrza. Następnie zostaje ona przetworzona w roztwór soli, który zbiera się w pojemniku. Wkłady wymienne do pochłaniacza wilgoci chronią przed pleśnią, grzybami, przykrymi zapachami, a także parowaniem okien. Pochłaniacze można stosować w każdym wnętrzu.

W naszej ofercie znajdą Państwo pochłaniacze wilgoci PRIMACOL. Jedno opakowanie zawiera jeden woreczek 450g. Zalecamy stosowanie go w pomieszczeniach do 20m². Taki wkład powinien wystarczyć na około 2-3 miesiące ciągłej pracy, oczywiście jest to zależne od poziomu wilgotności w mieszkaniu. Jeżeli jest ona bardzo wysoka, to może być konieczna częstsza wymiana wkładów.

Pochlaniacz wilgoci PRIMACOL duzy bialy wklad 450g

Jak samodzielnie zrobić domowy pochłaniacz wilgoci?

Jeżeli zastanawiasz się czym zastąpić pochłaniacz wilgoci, to mamy dobrą wiadomość, możesz wykonać go samodzielnie. W pomieszczeniach, w których zbiera się wilgoć, ustaw pojemniki napełnione do połowy wysokości gruboziarnistą solą morską lub sodą oczyszczoną. Najlepiej owinąć je w gazę. W chwili kiedy środek się rozpuści, wystarczy, że wymienisz porcję soli lub sody na nową. Higroskopijne właściwości posiada także żel krzemionkowy oraz kreda.

 

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 430 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-10
Towar zgodny z zamówieniem,dostawa w terminie Dziękuję
2024-05-09
Napisać obsługa super to za mało. Miła kompetentna też mało. Zamówienie złożone po południ a na drugi dzień o 9ej rano kurier pukał do drzwi. Dziękuję
pixelpixel