Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak pielęgnować borówki amerykańskie?

2022-03-29
Jak pielęgnować borówki amerykańskie?

Borówki amerykańskie to bardzo wdzięczne krzewy, które odpowiednio pielęgnowane odwdzięczą się pysznymi i bardzo zdrowymi owocami. Ich uprawa jest niezwykle prosta, musimy je jednak odpowiednio pielęgnować.

Borówki amerykańskie to krzewy obcopylne, co oznacza, że jeden krzew nie będzie owocował, jeżeli nie będzie miał odpowiedniego zapylacza w sąsiedztwie. Warto wybrać zatem kilka odmian wczesnych, kilka średnio-wczesnych i kilka późnych. W ten sposób zapewniamy sobie ciągłość owocowania od połowy lipca do końca września.

 

Jak prawidłowo posadzić borówki amerykańskie?


Borówki amerykańskie najlepiej posadzić w w rzędach w odległości 0,8 do 1,2m od siebie. Podczas sadzenia najważniejszym elementem jest kwaśny torf, który umieścimy w wykopanym dołku o głębokości 30-50cm. Proponujemy jeden 50l worek ziemi do roślin kwaśnolubnych rozsypać na dwie sadzonki. W tak przygotowane podłoże sadzimy roślinki, które następnie obficie podlewamy. Borówki można obsypać trociną lub korą, które będą zatrzymywały wilgoć w podłożu i jednocześnie będą zakwaszały glebę.

Borówki amerykańskie owocują już na dwuletnich pędach. Stare pędy powyżej 4 lat należy usuwać, gdyż z czasem przestają owocować.

 

Uprawa borowki amerykanskiej Nawozy do borowek amerykanskich


Jaki jest optymalny termin sadzenia borówek amerykańskich?


Borówki amerykańskie sprzedawane są w doniczkach, co oznacza, że mają rozwinięty system korzeniowy i możemy je sadzić przez cały sezon, począwszy od wiosny, kończąc na jesieni. Proponujemy zakup dwuletniej sadzonki, która będzie już owocowała.


Jak odpowiednio pielęgnować borówki amerykańskie? Nawozy do borówek amerykańskich


Aby borówki owocowały nam latami musimy pamiętać nie tylko o kwaśnym torfie czy obcinaniu starych pędów. Rośliny potrzebują obfitego podlewania, gdyż w warunkach naturalnych rosną w Ameryce Północnej, w lasach sosnowych, na glebach dość wilgotnych i kwaśnych. Krzewy nie mają dużych wymagań pokarmowych, dlatego też nie należy przesadzać z ich nawożeniem, jeżeli jednak rosną w glebie o małej zawartości składników pokarmowych, to proponujemy zastosować nawóz wieloskładnikowy z przewagą azotu dwa razy w roku – przed okresem kwitnienia i w drugiej połowie czerwca, a jesienią proponujemy zastosować nawóz z przewagą potasu, który ułatwi drewnienie pędów. Borówki wytrzymują mrozy nawet do -30 stopni, jednak w mroźne zimy bez pokrywy śnieżnej należy je osłonić agrowłókniną, szczególnie wrażliwe są na wiosenne przymrozki.

 

nawóz do borówek amerykańskich AMPOL MEROL OGROD START Humus do borówek amerykańskich

 

Dlaczego warto posadzić krzewy borówki amerykańskiej?


Około 8-10 krzewów o różnym terminie dojrzewania posadzonych na ogrodzie zapewnia nam przez całe lato dostęp do owoców, które nie dość, że są niezwykle zdrowe to i dość drogie w sklepach. Te kilka krzewów to świeże owoce do jedzenia dla całej rodziny, a także desery, ciasta, przetwory.

Owoce borówek zawierają duże ilość witamin: C, B6, A, E, K oraz minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. Dzięki zawartości antocyjanów poprawiają wzrok, dzięki zawartości flawonoidów poprawiają pamięć, zmniejszają też nadciśnienie. Zawartość garbników wspomaga układ pokarmowy, ponieważ działają one przeciwbakteryjnie i usuwają toksyny oraz szkodliwe produkty przemiany materii. To tylko nieliczne właściwości borówek amerykańskich, można by wymienić ich dużo więcej np. duża zawartość antyoksydantów i antocyjanów sprawia, że borówka amerykańska jest pomocna w profilaktyce nowotworowej. Kwas egalowy zawarty w borówce amerykańskiej hamuje zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów wątroby, przewodu pokarmowego i płuc. Kwas foliowy przeciwdziała rozwojowi nowotworów macicy. Fitoestrogeny hamują rozwój nowotworów hormonozależnych (nowotwory piersi, tarczycy czy wątroby). Owoce borówki wysokiej zawierają związki, które działają przeciwbiegunkowo oraz związki, które niszczące oporne na leki szkodliwe szczepy E. Coli. Zawarte w owocach borówek garbniki uszczelniają błony śluzowe i spowalniają ruchy robaczkowe jelit. Natomiast błonnik bierze udział w usuwaniu z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.


Ilość korzyści zdrowotnych ze spożywania owoców borówek amerykańskich w własnej BIO plantacji jest olbrzymia, dlatego nie zastanawiaj się, posadź te niezwykłe i mało wymagające krzewy w swoim ogrodzie a Centrum Targowa podpowie Ci jak je pielęgnować!


W naszej ofercie znajdą Państwo nawozy do borówek amerykańskich posiadające działanie zakwaszające, że zbilansowaną ilością makroelementów i składników odżywczych, spełniając tym samym wszystkie wymagania pokarmowe roślin, warunkujące utrzymanie ich w dobrej kondycji. Odpowiednio dobrany nawóz do borówek amerykańskich zwiększa liczbę plonów i wpływa na wysoką jakość walorów smakowych owoców.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 430 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Ok!
2024-02-19
Ok
pixelpixel