Jak ozdobić dom i podwórko za pomocą świątecznego oświetlenia?
Boże Narodzenie już za pasem – uwielbiamy ten magiczny czas pełen rodzinnego ciepła, atmosfery miłości i wzajemnej serdeczności. Świąteczny nastrój nie byłby jednak tym samym bez przeróżnych, wspaniałych ozdób, zarówno w przytulnych mieszkaniach, jak i na ulicach czy miejskich placach. Wiele osób chce więc pomóc w tworzeniu tego niepowtarzalnego klimatu oraz podzielić się radością z innymi, dlatego decydują się na przyozdobienie domu lampkami także na zewnątrz. Co warto wiedzieć przed zawieszeniem takich świątecznych ozdób na elewacji lub w ogrodzie?
Odpowiednie lampki podstawą pięknych dekoracji
Najważniejszą zasadą, o której trzeba pamiętać, kupując lampki świąteczne z myślą o ozdobieniu fasady domu, tarasu albo roślin ogrodowych, jest wybór oświetlenia przeznaczonego do zawieszenia na zewnątrz. Tradycyjne lampki choinkowe nie poradzą sobie z wilgocią, niskimi temperaturami i opadami, przez co szybko ulegną awarii. Oświetlenie zewnętrzne powinno być jasno oznaczone, cechować się odpornością (co najmniej klasy IP65), a przy tym dysponować właściwym zabezpieczeniem – warto sprawdzić przed zakupem, czy przewody są grubsze i mają gumową izolację. Zawczasu należy też zmierzyć powierzchnię, którą chcemy ozdobić, aby kupić odpowiednio długie lampki.
Montaż oświetlenia świątecznego na zewnątrz domu
Gdy zaopatrzyliśmy się już w piękne bożonarodzeniowe oświetlenie – tradycyjne lampki, coraz popularniejsze węże świetlne, zwisające sople albo niesamowite figury – można przystąpić do montażu, przestrzegając kilku ważnych zasad. Zawieszając ozdoby na ścianach czy tarasie, warto wykorzystać opaski zaciskowe z uchwytami, natomiast na dachu sprawdzi się klej do elewacji lub pistolet na gwoździe. Jeśli zaś chcemy udekorować ogród, wybierajmy stabilne drzewa i krzewy, które bez problemu otoczymy lampkami bez ryzyka uginania pod ciężarem ozdób.
Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie – montując oświetlenie na wysokości, skorzystajmy z solidnej drabiny oraz pomocy drugiej osoby, a jeśli podłączamy je do gniazdka wewnątrz domu, dodatkowo zabezpieczmy przewód przechodzący np. pod drzwiami przed rozszczelnieniem. Unikajmy również umieszczania lampek w wilgotnych rynnach – w takich przypadkach sprawdzą się specjalne haki do wieszania ozdób na ich krawędziach.
Najważniejsza jest atmosfera
Bezpieczeństwo, solidny montaż oraz wytrzymałość ozdób to kwestie kluczowe przy dekorowaniu domu i podwórka na Boże Narodzenie, ale jest coś jeszcze – estetyka. Lampki świąteczne mają w końcu stać się przepiękną ozdobą, dlatego nie przesadzajmy z ich ilością. Nawet proste, jednokolorowe oświetlenie na poręczy tarasu pozwoli bowiem poczuć prawdziwą magię świąt i podzielić się nią z innymi.