Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym się różni termowentylator od nagrzewnicy?

2022-10-31
Czym się różni termowentylator od nagrzewnicy?

Choć obydwa urządzenia stanowią źródła ciepła, ich zastosowanie jest diametralnie inne. Termowentylator, czyli popularna farelka, przeznaczony jest w głównej mierze do użytku domowego i dobrze sprawdza się np. w sezonie przejściowym, gdy temperatury na zewnątrz nie są jeszcze na tyle niskie, aby trzeba było korzystać z pieca c.o. Nagrzewnica to natomiast zwykle o wiele bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, który można wykorzystać w wielkopowierzchniowych halach przemysłowych i magazynowych do zapewnienia komfortowej temperatury podczas pracy. Urządzenia tego typu często znajdują też zastosowanie w sektorze budowlanym – w szczególności, gdy prace prowadzone są w pomieszczeniach, do których nie ma jeszcze innego źródła ciepła. Różnic oczywiście jest znacznie więcej – w dzisiejszym artykule postaramy się nieco o nich opowiedzieć!

Nagrzewnica i termowentylator – podstawowe różnice

  • Źródło zasilania

Na rynku dostępne są nagrzewnice elektryczne, olejowe, gazowe, wodne, a nawet zasilane paliwem stałym. W przypadku termowentylatorów dostępne jest jedynie zasilanie elektryczne, które jak wiadomo wiąże się zwykle ze stosunkowo wysokimi kosztami eksploatacji.

  • Wytrzymałość

Urządzenia zaprojektowane pod kątem zastosowania w sektorze przemysłowym charakteryzują się dużo bardziej wytrzymałą konstrukcją – bez trudu znajdziemy wśród nich model doskonale zabezpieczony przed wnikaniem pyłów i wody do wnętrza obudowy. Stopień ochrony IP termowentylatorów, nawet tych przeznaczonych do łazienki, jest natomiast dużo niższy, standardowo jest to IP24.

  • Cena

Zakup farelki wiąże się zazwyczaj z wydatkiem w granicach 100 zł. Profesjonalna nagrzewnica olejowa to już o wiele większe obciążenie dla budżetu, za modele zapewniające przepływ powietrza na poziomie ponad 1000 m3/h zapłacimy około 2000 zł.

  • Mobilność

Termowentylatory to urządzenia o dość kompaktowych rozmiarach, więc z przeniesieniem ich z miejsca na miejsce nie będzie żadnych problemów. Inaczej ma się sprawa z drugim typem omawianych tutaj źródeł ciepła. Choć znajdziemy produkty przeznaczone do warsztatów o masie jedynie kilku kilogramów, to sprzęt dedykowany branży budowlanej już swoje waży, nawet powyżej 20 kg. W transporcie pomagają jednak kółka.


W ofercie sklepu online Centrum Targowa dostępne są zarówno nowoczesne nagrzewnice olejowe, gazowe i elektryczne, jak i łatwe w obsłudze termowentylatory. Zapraszamy do składania zamówień!

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 446 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Rewelacja
2024-06-17
Sprawnie , szybko ,profesjonalnie !
pixelpixel